Kanał Elbląski

drwęcaElbląg może pochwalić się jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. To słynny Kanał Elbląski, który rozpoczyna się właśnie w tym mieście.

Kanał Elbląski ma ciekawą historię. Jego projekt został wykonany w 1825 roku przez holenderskiego inżyniera Jakoba Steenke. Budowa kanału miała miejsce w połowie XIX wieku, a w jej efekcie powstał bardzo ważny szlak żeglugi śródlądowej. Jego podstawowym zadaniem było połączenie elbląskiego portu z portem w Ostródzie. Przy budowie tego oryginalnego systemu wodnego wykorzystano licznie występujące na tym terenie naturalne zbiorniki wodne. Były to jeziora, m.in. Druzno, Piniewo oraz Jezioro Drwęckie. Wybudowano cztery śluzy oraz unikatowy system pięciu pochylni. Po tych pochylniach, za pomocą specjalnych platform i szyn, przetaczane są statki.

Choć budowa Kanału Elbląskiego była ważnym wydarzeniem w dziejach hydrotechniki, tak naprawdę nigdy w pełni nie wykorzystano jego możliwości. Rozwijająca się coraz dynamiczniej kolej sprawiła, że Kanał Elbląski stracił na swym znaczeniu wkrótce po tym, jak został oddany do użytku. Jednak jest pewna korzyść tego stanu rzeczy. Już w okresie międzywojennym stał się on wielką atrakcją turystyczną, a i dziś chętnych na wycieczkowy rejs tym kanałem nie brakuje. Od początku maja do końca września rejsy te są największą atrakcją w okolicy.