Poczucie bezpieczeństwa w gabinecie ginekologicznym

Gabinety ginekologiczne są ogólnie nielubianymi miejscami, co jest związane z naturalnym odczuciem daleko idącej ingerencji w bardzo intymne sfery tak cielesności, jak i ogólnie rozumianego życia prywatnego kobiety. Lekarz ginekolog jest zmuszony do zadawania często kłopotliwych pytań, zwłaszcza dla osób mających skłonności do pruderyjności, jak również wchodzi w bezpośredni kontakt z częściami ciała pacjentki, które zazwyczaj dotykane są tylko przez nią samą i co najwyżej jej partnera. Ingerencja w te sfery powoduje, że pacjentka czuje się niekomfortowo i odczuwa stan zagrożenia. Dobry ginekolog powinien umieć sobie z tym faktem radzić i powinien być przygotowanym do podejmowania odpowiednich działań zaradczych.

Dobrze przygotowany gabinet

Jednym z największych problemów w gabinetach ginekologicznych jest odzieranie pacjentek z prywatności, co jest niezbędne do wykonania niektórych badań. Jest to nieuniknione, ale fakt ten może być ograniczony do minimum poprzez zredukowanie realnej i potencjalnej ekspozycji pacjentki.

Kiedy problem braku prywatności jest ograniczony jedynie do bezpośredniej relacji lekarz – kobiet, jest on odczuwany w znacznie mniejszym stopniu, niż gdyby jeszcze w tym układzie mogły pojawiać się osoby trzecie. Dlatego znakomite efekty może dawać już tak proste rozwiązanie, jak zwykły zamek w drzwiach, który jest przekręcany w momencie wejścia pacjentki na teren badania. Daje jej to pewność, że nikt niepowołany się w tym czasie nie pojawi i że badanie nie będzie w żaden sposób zakłócone. Jest to ważne, chociaż w praktyce nawet bez takiego mechanizmu możliwe jest zapewnienie, że nikt się nie pojawi, ale ostentacyjność tego faktu daje komfort psychiczny.

Miejsce prywatne dla pacjentki

Wielką pomocą jest też udostępnienie pacjentce miejsca, gdzie będzie się mogła czuć bezpiecznie. Dobrą praktyką jest dzielenie gabinetu na trzy zupełnie niezależne części. Pierwsza z nich to biurko lekarza i fotel pacjenta, gdzie się rozmawia przed i po badaniu.

Druga to część z fotelem i niezbędnym sprzętem diagnostycznym, a trzecia to łazienka-przebieralnia, w której pacjentka może się nawet w razie potrzeby zamknąć. Są to wszystko elementy budowania systemu bezpieczeństwa, który pomaga w zrelaksowaniu się absolutnie każdej pacjentce.

Więcej o komforcie psychicznym i poczuciu bezpieczeństwa w gabinecie ginekologicznym można przeczytać w artykułach na stronie http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.