Położenie geograficzne Campanii

Campania (Kampania) położona jest w południowo- zachodniej części półwyspu Apenińskiego nad Morzem Tyrreńskim. Jest jednym z dwudziestu administracyjnych regionów, na które podzielone są Włochy. To tutaj rozpoczyna się prawdziwe włoskie południe ? mezzogiorno.

Region graniczy z czterema innymi: od północy z Lazio (Lacjum) i Molise, od wschodu z regionem Puglia (Apulia), a od południa z Basilicata.
Podział administracyjny Campanii i położenie na tle Włoch.
Campania zajmuje obszar 13 595 km?, co plasuje ją na 12 i stanowi 4,5% powierzchni kraju. Według danych z 2005 roku Kampanie zamieszkiwało 5.788.986 osób ? drugie miejsce po Lombardii. Gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka i wynosi aż 419 os./km? – ponad dwukrotnie większa w porównaniu do całego kraju (192,5 osób/km?). Kampania to najgęściej zaludniony region w całych Włoszech, który wewnętrznie jest jednak bardzo zróżnicowany. Dzieli się na pięć prowincji: Neapol, Salerno, Caserta, Benevento i Avellino. Przy czym w prowincji Neapol zajmującej 7,6% powierzchni regionu mieszka ponad 53% ludności, a gęstość zaludnienia sięga tu 2 975 os./km?. Podczas gdy w prowincjach Benevento i Avellino odpowiednio 117 i 136 os./km?. Już na podstawie tych danych widać jak ogromne ważny również dla całego kraju jest rejon Zatoki Neapolitańskiej. Co ciekawe to również ten rejon leży w najbliższym sąsiedztwie wciąż czynnego wulkanu Wezuwiusz oraz w strefie o wysokiej aktywności sejsmicznej. Stolicą regionu jest Neapol, którego zespół miejski liczy około trzech milionów mieszkańców ? trzecie miasto we Włoszech po Rzymie i Mediolanie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.