Windy dla niepełnosprawnych – likwidacja barier architektonicznych

Osoby niepełnoprawne żyjące w naszym społeczeństwie muszą zmagać się z wieloma barierami, które utrudniają im codzienne życie. Chodzi nie tylko o pewne aspekty psychologiczne, które jeszcze do tej pory sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością spotykają się z uprzedzeniami, ale także o typowe przeszkody architektoniczne, jak na przykład brak podjazdów, wysokie krawężniki oraz schody w praktycznie każdym budynku użyteczności publicznej.

Dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo

Tego typu utrudnienia mogą być zupełnie niezauważalne dla osoby zdrowej, jednakże niepełnosprawni ruchowo, poruszający się na wózku inwalidzkim zgłaszają znaczne problemy w prowadzeniu normalnego życia, na przykład związane z załatwianiem spraw urzędowych, korzystaniem ze szkół, lekarzy a nawet kawiarni czy gabinetów kosmetycznych właśnie ze względu na niedostateczne przystosowanie budynków i ulic do ich potrzeb. Z tego względu każdy przedsiębiorca, któremu zależy na tym, by wszyscy jego klienci byli zadowoleni z jego usług, powinien pomyśleć o dostosowaniu swego lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, miedzy innymi dzięki zastosowaniu ułatwień, jakimi są windy dla niepełnosprawnych.

Zalety wind

Korzysta się z nich z poziomu parteru, są one również odpowiedniej szerokości, by bez problemu można było do kabiny wjechać wózkiem inwalidzkim. Typowe windy zewnętrzne są zwykle na prąd, co powoduje pewne utrudnienia w przerwach w jego dostawie. Nowoczesne windy są więc tak projektowane, by nie mieć potrzeby zasilania prądem stałym, jednakże są to maszyny, do których najczęściej trzeba przesiąść się z wózka na specjalne krzesełko. Tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych mogą być zarówno stosowane we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Są idealne do zastosowania także w domach prywatnych do użytku przez osoby nie tylko niepełnosprawne, ale i starsze czy schorowane.

Typowe windy dla osób poruszających się na wózkach są montowane w specjalnym szybie i mogą zawieść osobę korzystającą na wysokość nawet 15 metrów. Wystarczy zatroszczyć się wykonanie szybu murowanego lub wolnostojącego. Tego typu winda w zupełności wystarczy do obsługi miejsc o średnim natężeniu ruchu. Dzięki niej osoba niepełnosprawna będzie mogła na równi z innymi klientami skorzystać z każdego miejsca użyteczności publicznej. Inwestorzy często nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest dostosowanie ich firm do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obecność takich wind jest niezbędna nie tylko w przychodniach, ale także w lokalach rozrywkowych, takich jak kawiarnie czy restauracje jeżeli są one umieszczone na piętrze.

Nie jest to bardzo kosztowna inwestycja. Jeżeli budynek nie jest wysoki, spokojnie wystarczy gotowa konstrukcja windy dla niepełnosprawnych, która wzniesie się na wysokość około 3 metrów. Jest to idealna alternatywa dla maszyn pionowych, która zmieści wózek inwalidzki i pozwoli osobom z niepełnosprawnością na komfortowe skorzystanie z budynków użyteczności publicznej. Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości w tym temacie wzrasta także liczba ułatwień dla osób niepełnosprawnych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.